Środowiskowy Dom Samopomocy w Sandomierzu

27-600 Sandomierz, ul. Katedralna 5, email: sds@ops.sandomierz.pl

Aktualności

SPOTKANIE WIGILIJNO - OPŁATKOWE

     b_0_100_16777215_00_images_sds_aktualnosci_2016_2016-12-21__dsc7492.jpg 21 grudnia 2016 roku był dniem uroczystego spotkania opłatkowego w Bursie Szkolnej, którego głównym inicjatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej. Wśród uczestników znaleźli się podopieczni OPSu oraz ŚDSu, wychowankowie Świetlicy Środowiskowej,  a także mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili Ks. Biskup Diecezji Sandomierskiej – Krzysztof Nitkiewicz, Burmistrz Miasta Sandomierza – Marek Bronkowski, Ks. Wikary z Parafii Św. Józefa – Piotr Rej , Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn - Ks. Marek Walczak.

Czytaj więcej:

„Zaczarowali dzieci, zagrali dla dzieci…”

        b_0_100_16777215_00_images_sds_aktualnosci_2016_2016-12-09__dsc7285.jpg9 grudnia 2016r. uczestnicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sandomierzu zagrali dla dzieci z młodszych klas Szkół Podstawowych z Sandomierza w przedstawieniu pt. „Czary Świętego Mikołaja”. Scenariusz nawiązywał do zachęcania dzieci do czytania bajek. W dobie internetu, portali społecznościowych, gier komputerowych i wszechogarniającej cybermanii chcieliśmy przypomnieć dzieciom jak ważną wartością jest czytanie książek, bajek, które rozwijają osobowość, kształtują wyobraźnię i  stymulują rozwój intelektualny.

Czytaj więcej:

II Gala Piosenki

           b_0_100_16777215_00_images_sds_aktualnosci_2016_2016-11-09_20161109_114350.jpgW dniu 09.11.2016r. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w II Gali Piosenki Środowiskowych Domów Samopomocy woj. świętokrzyskiego pod hasłem „Piosenka Patriotyczna”. Uczestnicy zostali przygotowani przez terapeutę Roberta Bakalarskiego i wystąpili z piosenką „Szara piechota”. Podobnie jak w roku ubiegłym tego rodzaju przedsięwzięcia nie tylko są okazją do prezentacji talentów, jakie posiadają osoby niepełnosprawne, ale to też integracja i interesujące spędzenie czasu wolnego.  Tematyka Gali nawiązywała ściśle do obchodów Święta Niepodległości, to również ważny element edukowania i przypominania podopiecznym Środowiskowych Domów o bardzo ważnym wydarzeniu dotyczącym naszego kraju. Serdeczne podziękowania za zaproszenie składamy dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleczanowie.

Czytaj więcej:

Spotkanie z Ojcem Tytusem

        W dniu 08.11.2016r. naszych podopiecznych odwiedził Ojciec Tytus Dominikanin z Kościoła św. Jakuba w Sandomierzu. Ojciec Tytus odbył z uczestnikami bardzo ważną rozmowę dotyczącą życia, jego sensu, podejmowania decyzji, zachowania rozsądku  w codziennych czynnościach, szacunku dla własnego zdrowia i życia. Spotkanie bardzo zainteresowało podopiecznych, tym bardziej że przebiegało w atmosferze dobrego humoru i pogody ducha. Dziękujemy Ojcu Tytusowi, że nasze problemy nie są Ojcu obojętne, że możemy na Ojca liczyć i mamy nadzieję, że tak pięknie rozpoczętą współpracę będziemy kontynuować w przyszłości.

Czytaj więcej:

Jesienne podchody - poszukiwanie złotych kasztanów

      b_0_100_16777215_00_images_sds_aktualnosci_2016_2016-10-21__dsc6977.jpg Wszechstronna aktywizacja uczestników jest priorytetem dla kadry ŚDS Sandomierz, w związku z tym nieustannie poszukujemy ciekawych tematów zajęć, które nie tylko będą dobrą zabawą, ale będą okazją do ćwiczenia współdziałania i innych umiejętności społecznych oraz integracji. W związku z tym 21 października nasi podopieczni wzięli udział w „Jesiennych podchodach – poszukiwanie złotych kasztanów”. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: czerwonych i zielonych. Na trasie podchodów uczestnicy otrzymywali koperty z różnorodnymi zadaniami do wykonania, oraz zagadkę, której rozwiązanie wskazywało kolejne miejsce, w które maja się udać. Całe przedsięwzięcie wymagało zaangażowania wielu instytucji z zewnątrz, które wtajemniczone były w całość zadania. Rywalizacja między zielonymi, a czerwonymi była ogromna. Pośpiech, odliczanie czasu, szukanie wskazówek, pokonanie nieśmiałości, współpraca z grupą podjęcie trudu w rozwiązaniu skomplikowanych zadań i szukanie kolejnych miejsc, wszystko to wpłynęło na wspaniałą zabawę, integrację i co nas bardzo cieszy przychylność instytucji z zewnątrz, dzięki którym zajęcia takie mogły się odbyć.

Czytaj więcej:

Więcej artykułów…